Logistyka a sprawne działania organizacji


doradztwo logistyczne

W sprawnym działaniu organizacji logistyka ma bardzo duże znaczenie. Ma ona za zdanie planowanie, koordynowanie oraz sterowanie procesami w celu efektywnego realizowania poszczególnych procesów w organizacji. Jeśli logistyka ma być skutecznie realizowana, niezbędne jest przeprowadzenie audytu logistycznego.

Co ma określić logistyka?

W ramach działań logistycznych niezbędne jest ustalenie między innymi tego, jak ma wyglądać obsługa transportu. W tym względzie audyt logistyczny może wskazać, że:

doradztwo logistyczne
  • organizacja powinna korzystać z własnej floty
  • organizacja skorzysta na wypożyczaniu floty
  • organizacja powinna współpracować z firmami transportowymi.
    W tym względzie doradztwo logistyczne pozwala ustalić takie rozwiązania w zakresie transportu, które są możliwe do zrealizowania w ramach posiadanych środków finansowych. Jednocześnie w doradztwie logistycznym brane jest również pod uwagę to, jakie rozwiązania mogą poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Magazynowanie towaru

Wiele firm poszukuje najbardziej korzystnych rozwiązań w zakresie magazynowania towarów. W tym względzie audyt logistyczny magazynu jest w stanie określić, czy niezbędne jest inwestowanie we własne magazyny składowe, czy możliwe jest korzystanie ze specjalistycznych kompleksów magazynowych. W tym względzie wynajmowanie magazynu towarowego może się okazać dla wielu firm znacznie lepszym rozwiązaniem, co można określić poprzez wykonanie audytu logistycznego magazynu. Natomiast mniejsze firmy mogą decydować się na wynajmowanie powierzchni magazynowej. Często bywa to tańszym rozwiązaniem.