Profesjonalna obsługa magazynów


logistyczna obsługa klienta

Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest posiadanie własnych magazynów. Dla wielu firm znacznie lepszym rozwiązaniem jest decydowanie się na wynajmowanie magazynu czy powierzchni magazynowej. Bywa to często bardziej korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia kosztów w firmie, ale również sprawności realizowania logistyki magazynowej.

Wady i zalety obu rozwiązań

logistyczna obsługa klienta

Zarówno decydowanie się na stworzenie własnego magazynu, jak też wynajmowanie magazynu ma swoje wady i zalety. Przy budowaniu magazynu trzeba liczyć się, z tym, że zajmie to trochę czasu. W zależności od wielkości magazynu składowego czy przeładunkowego budowa może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Nie bez znaczenia jest to, że taka budowa będzie również wymagała zainwestowania odpowiednich środków finansowych.
We własnym magazynie musi być odpowiednio realizowana obsługa magazynów. Odpowiednie rozwiązania w zakresie zarządzania magazynem trzeba wprowadzić i kontrolować samodzielnie. W wynajmowanym magazynie logistyka magazynowa może być realizowana przez zewnętrzną firmę.

Jak powinna wyglądać obsługa magazynów?

Właściwie realizowana obsługa magazynu ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia efektywnego wykonywania pracy. Konieczne jest zadbanie między innymi o regularne plany konserwacji. Stworzona musi być efektywna ścieżka kompletacji. Układ magazynowy musi być skonstruowany w sposób pozwalający na wydajne realizowanie poszczególnych zadań. Niezbędne jest zadbanie również o właściwą organizację dotyczącą przechowywanych zapasów.